Ülkemizdeki Terörü bitirmenin kesin yolu!
Biz müslüman Türk milleti olarak, bizim inancımızda göre her insan saygındır ve değerlidir.
Her insanın yaşam hakkı kutsaldır. Müslüman olsun veya olmasın, bizim vatanımızda yaşayan herkesin Canı, malı, namusu, şeref ve haysiyeti dokunulmazdır.
Kur’anı Kerim’de “…Kim, bir cana kıyarsa bütün insanları katletmiş gibidir.” (Mâide suresi, 32. ayet)i kerimede, cana kıymanın yıkıcılığını ve can yakıcı bir eylem olduğunu bizlere buyrulmaktadır.
İslam dinin ana gayesi, bireyin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına almaktır, ayrıca insana hayat vermektir. Cana can katmaktır.  Şunu çok net şekilde Bilmemiz gerekir ki; terörün adı, terörün yöntemi, terörün zihniyeti, terörün görüşü ne olursa olsun milletimize, vatanımıza, ırzımıza, varlığımıza, namusumuza kast eden her türlü terör islama ve müslümanlara zarar vermektedir.
Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi onarılamaz şekilde zedelemektir. Türküyle, Kürdüyle, Dadaşıyla, Lazıyla, Çerkeziyle hep bir arada huzur içinde yaşama biçimimizi yok etmektir.
Terörün ana gayesi, kardeş olan kalplerimize fitne ve fesadın, kin ve nefretin, şiddet ve husumetin, korku ve hasedin karanlık dehlizlerine esir etmektir.
Bizleri iç çatışma ve önü alınamayan huzursuzluk girdabına sürüklemektir.  Milletçe Gücümüzü zayıflatmaktır. Milletimizin İstikbale dair ümitlerini hoyratça tüketmektir.
Milletçe çok zor bir süreçten geçmekteyiz, bu zorlu süreci en az zararla atlatabilmenin yolu milletçe kenetlenmektir.
Bu konuya dikkat çeken, düsturumuz olacak ve bizi bu girdaptan kurtaracak ayeti kerimeleri sizlere takdim edeceğim;
1 - Ey iman edenler! Allah'ın ve Resulünün huzurunda öne geçmeyin. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah işitendir, bilendir.
2 - Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinden fazla yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın. Öyle yaparsanız, siz farkına varmadan amelleriniz boşa gider.
3 - Allah'ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, şüphesiz Allah'ın kalplerini takva ile imtihan ettiği kimselerdir. Onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır.
4 - (Resulüm!) Sana odaların arkasından bağıranların çokları, aklı ermez kimselerdir.
5 - Eğer onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Bununla beraber Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.
6 - Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz.
7 - Hem bilin ki, içinizde Allah'ın elçisi vardır. Şayet o, birçok işlerde size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allah size imanı sevdirmiş ve onu kalplerinize ziynet yapmıştır. Küfrü, fasıklığı ve isyanı da size çirkin göstermiştir. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.
8 - Bu, Allah'tan bir lütuf ve nimettir. Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.
9 - Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.
10 - Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.
11 - Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir.
12 - Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.
13 - Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdar olandır.
14 - Bedevîler "inandık" dediler. De ki: Siz iman etmediniz ama "İslâm olduk." deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi. Eğer Allah'a ve Resulüne itaat ederseniz, Allah işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez. Çünkü Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.
15 - Gerçek müminler ancak Allah'a ve Resulüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla savaşanlardır. İşte doğrular ancak onlardır.
16 - De ki: Siz dininizi Allah'a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.
17 - Onlar İslâm'a girdikleri için sana minnet ediyorlar. De ki: Müslümanlığınızı benim başıma kakmayın. Bilakis sizi imana erdirdiği için Allah sizin başınıza kakar. Eğer doğrulardan iseniz (Allah'a minnettar olmanız gerekir.)
18 - Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin görülmeyen esrarını bilir. Allah yaptıklarınızı görür. Ayeti kerimelerinden de anlaşılacağı üzere islamı dost doğru yaşadığımız zaman bu terör belasından kurtulabiliriz.
Hucurât Suresinin bizler için ortaya koyduğu ahlâki ilkelere ne kadar biliyoruz, bu ilkeleri bilmeden yaşanılan her gün sıkıntı yaşamaya mecburuz, bu ilkeler hayatımızda olmadığı sürece terör örgütleri coğrafyamızda cirit atmaya, müslüman kanı dökmeye, müslüman birliğini bozmaya daha çok devam ederler.
Bu ilkeler devlet yönetiminde olmazsa, terör örgütleriyle baş edebilmek mümkün değildir.
Eğer terör bataklığını kurutacak isek o zaman bu ilkelere çok büyük önem vermemiz gerekmektedir.
Bu terör örgütleri kimi zaman, Din kisvesi altında ortaya çıkar, kimi zaman Mezhep kisvesi altında ortaya çıkar, kimi zaman ahlak kisvesi altında ortaya çıkar, kimi zaman ideoloji kisvesi altında ortaya çıkar.
Eğer bir kelimenin ekinde “izim” varsa o kelimeye çok dikkat edin, Çünkü “izim” eki bize çok şey kaybettirdi, bu eki biz icat etmedik, ama bizim coğrafyamızda çok kullanıldı ve hep müslümanlar olarak biz kaybettik.
 
Birde müslümanlar olarak “araştırmayı” hiç sevmedik, Hâlbuki Allah azze ve celle araştırmamızı emretti ama biz “araştırmak” yerine toptan kabulü, tespitler yapmak yerine, toptan eyvallah demeyi tercih ettik, buda bize terör olarak, karmaşa olarak geri döndü.
Hiç düşünmedik ki bu toptancılık bizi birbirimize düşürmeye, fitne ve fesada sebebiyet verebileceğini, Neticede toptan kabulden pişman olacağımız hiç aklımıza gelmedi ve bunun acısını şimdi çekiyoruz.  İslam toplumunu bütünleştirici yegâne gayenin kuranı kerim olduğu hiç aklımıza gelmedi.
Aklıselim insanları kenara iterek kazanacağımızı zannettik, Kuranı Kerimden ve Peygamberimizin yolundan ayrılarak kendimize en büyük kötülüğü ettik ve çıkmaz sokaklara girdik.
Kuranı Kerimin kapsayıcılığını, ortaya koyduğu kardeşliği, kin ve nefretten uzaklaştırıcılığı, tefrikadan ayırıp bütünleştiriciliğini bir türlü keşfedemedik.
Kuranı Kerimin adalet anlayışına hiç bakmadık, hâlbuki Kuranı Kerim bir manifesto olarak tam 1400 yıldır önümüzde durmaktadır,
Ahlaklı olmayı bizler batıdan öğrenmeye çalıştık, bir kez olsun Hucurat suresine bakmak aklımızın ucundan geçmedi! Sadece bir örnek vereyim kişilere lakap takmak Kuranı Kerimde yasaklanmıştır, bu kadar ince düşünen bir kitabı kenara ittiğimiz için, hatırlamadığımız için islam coğrafyası lime lime edildi.
Her önüne gelen ben müçtehidim dedi.
Her önüne gelen ben âlimim dedi.
Her önüne gelen Kuranı Kerimi kafasına göre yorumladı.
Her önüne gelen ben cihat ediyorum diyerek müslüman kanı döktü. Her önüne gelen peygamberimizi ve sünnetlerini inkâra kalkıştı.
Her önüne gelen islamı en iyi ben bilirim dedi.
Her önüne gelen bir ideoloji ortaya koydu, işin garip tarafı bu şarlatanların hepsine inanlar ortaya çıktı.
Hâlbuki Kuranı Kerim çok açık bir şekilde ortada, peygamberimizin sünnetleri ortada, evliyanın yaşantısı ortada bunları hiç kimse görmedi ve başımıza bu terör örgütleri musallat oldu.
Artık Kuranı Kerime dönme zamanı.
Artık Peygamberimizin çizgisine gelme zamanı.
Artık din büyüklerinin ortaya koyduklarını uygulama zamanı.
Artık birbirimizi anlama zamanı, ben sizin kardeşinizim sizde benim kardeşimsiniz…
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Done temir 5 ay önce

hocam Allah razi olsum